Muitininkai primena: nori egzotiško suvenyro – pasirūpink leidimu

Vakar, kovo 15 d., Vilniaus oro uoste muitinės pareigūnai Lietuvos pilietės, atskridusios per Rygą iš Dubajaus (JAE), bagaže aptiko paslėptų koralų, kurie, kaip įtariama, įvežti pažeidžiant Nykstančių laukinės faunos ir floros rūšių tarptautinės prekybos (CITES) konvenciją.

Muitininkai, atlikdami atvykusiųjų bagažo

 tikrinimą, rentgeno kontrolės įrangos sistema minėtos keleivės bagaže pamatė daiktus, panašius į koralus. Detaliai patikrinę bagažą, muitinės pareigūnai tarp nardymo įrangos rado paslėptus 5 koralus. Surašytas prekių sulaikymo protokolas, koralai pateikti specialisto išvadoms gauti. Keleivei gresia administracinė atsakomybė – įspėjimas arba bauda iki 3 tūkst. litų.

Pasak muitinės pareigūnų, keliautojai nepelnytai piktinasi, kai sulaikomi jų vežami egzotiniai suvenyrai, kurių įsigijimą kontroliuoja CITES konvencija. Vienas pagrindinių šios konvencijos principų – mažinti egzotinių gyvūnų bei augalų įsigijimo poreikį, o dingus poreikiui, nebus ir pasiūlos. Tokiu būdu užkertamas kelias retų gyvūnų bei augalų rūšių naikinimui − jei kiekvienas keliautojas iš tropinių kraštų parsivežtų bent po vieną koralo nuolaužą, daugelis gražiausių koralinių rifų netrukus išnyktų.   

Muitinės departamentas primena, kad norintiems iš egzotinių šalių parsivežti suvenyrų, pirmiausiai būtina susipažinti su CITES konvencijos nuostatomis bei 2002 m. Lietuvoje įsigaliojusiomis Prekybos laukiniais gyvūnais taisyklėmis, kurias galima rasti čia. Šios taisyklės reglamentuoja laukinių gyvūnų, jų dalių ar produktų, gautų iš laukinių gyvūnų pardavimą, pirkimą, taip pat įvežimą į Lietuvos teritoriją, išvežimą iš jos ar gabenimą tranzitu, prekybos leidimų išdavimą ir jų kontrolės tvarką. Šių taisyklių reikalavimai yra privalomi visiems fiziniams ir juridiniams asmenims, esantiems Lietuvos Respublikos teritorijoje.

Taisyklėse taip pat išvardyti leidimai, kuriuos privaloma pateikti muitinės įstaigai: vienkartinis CITES leidimas gyvūnų importui ir eksportui bei vienkartinis leidimas įvežti gyvūnus į Lietuvos Respubliką arba išvežti iš jos. Keliautojai, ketinantys įsigyti egzotiškų suvenyrų, pagamintų iš laukinių gyvūnų, augalų ar jų dalių, dar prieš išvykdami į kelionę tokių leidimų turi kreiptis į Valstybinę aplinkos apsaugos agentūrą.

Lietuvos muitinė - informacija atnaujinta: 2012-03-16

Papildoma informacija