Muitinės departamento ir Valstybinės mokesčių inspekcijos išskirtinis dėmesys „42“ procedūrai

 

 

Šiandien, lapkričio 12 d., Muitinės departamentas (MD) ir Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI), tęsdami glaudų bendradarbiavimą, pasirašė susitarimą, pagal kurį organizuos bendrus institucijų veiksmus gerinant pridėtinės vertės mokesčio (PVM) ir akcizų surinkimą. Ypatingas dėmesys bus skiriamas „42“ muitinės procedūros kontrolei bei mokesčių mokėtojų vykdomoms operacijoms importo / eksporto terminaluose.

VMI ir MD atstovai iki gruodžio pabaigos pateiks išsamias išvadas dėl galimų mokesčių vengimo grėsmių ir jų mažinimo priemonių taikant „42“ muitinės procedūrą, kai importuotojas atleidžiamas nuo PVM nes importuotos prekės bus išgabentos į kitą valstybę narę; dėl importo PVM sumokėjimo / įskaitymo; dėl prekių, laikomų importo ir eksporto terminaluose (laikinojo prekių saugojimo sandėlyje) arba muitinės sandėliuose perpardavimo sandorių; dėl Bendrijos prekių gabenimo per Lietuvos Respublikos muitų teritoriją (tranzito).

Institucijos taip pat sutarė numatyti, kaip efektyviau galėtų būti panaudojamos transporto priemonių valstybinių numerių ir konteinerių kodų atpažinimo sistemos galimybės, kontroliuojant mokesčių vengimo požiūriu rizikingų mokesčių mokėtojų veiklą.

Primename, kad „42“ muitinės procedūra leidžia į Europos Bendrijų teritoriją importuoti prekes nemokant importo PVM, todėl ji dažnai tampa patrauklia priemone ES pradėti „karuselinio“ PVM sukčiavimo grandines.

Pastaraisiais dešimtmečiais ES valstybių narių nacionaliniai biudžetai netenka daug pajamų dėl tarptautinio PVM sukčiavimo (taip vadinamo „karuselinio“ PVM sukčiavimo ar sukčiavimo įtraukiant „dingusius prekeivius“), kai nesąžiningi mokesčių mokėtojai, perparduodami prekes ar paslaugas, išrašo pirkėjams sąskaitas su PVM, kurio jie nesumoka į valstybės biudžetą, o pirkėjai šį pirkimo PVM įtraukia į PVM atskaitą ir apgaulės būdu susigrąžina iš valstybės biudžeto.

ES valstybių narių mokesčių administratoriai (taip pat ir MD bei VMI) pastaruoju metu nustatė ir tiria didelio masto galimo tarptautinio sukčiavimo atvejus, prekiaujant kuru (dyzeliniu kuru, benzinu, tepaline alyva), kai prekių importo metu taikant „42“ muitinės procedūrą ir panaudojant „dingusius prekeivius“ išvengiama ne tik PVM, bet ir akcizų.

Papildoma informacija